Władza zrzuca odpowiedzialność na ekologów i UE, a ona podejmuje decyzje

Po zmniejszeniu limitów cięć drzew kornik zaczął się rozprzestrzeniać niekontrolowanie.

Mariusz Agiejczyk, Mieczysław Gmiter, Artur Hampel są zdumiony wypowiedziami Pawła Sałka, ponieważ władza zrzuca odpowiedzialność na organizacje międzynarodowe oraz TSUE.

Wprowadzając pojęcie drzewostanów stuletnich stworzono wylęgarnię dla kornika w Puszczy.


Artur Hampel przedstawia historię niszczenia Puszczy Białowieskiej przez kornika drukarza. Wszystko zaczęło się w 2008 r., kiedy grupa ekologów postulowała, aby nie wycinać drzew zasiedlonych tudzież zainfekowanych przez kornika. Postulat został zaakceptowany, a generalny dyrektor ochrony środowiska przez długi czas nie reagował na ogromną ekspansję drukarza.

Paweł Sałek: Niemcy też mają problemy z kornikiem.

Paweł Sałek mówi o działaniach, które powinny być podjęte na terenie m.in. Puszczę Białowieską. Te działania jednak nie mogą być podjęte ze względów prawnych. Polska nie może dokonywać na terenie Puszczy zmian związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem przeciwpożarowym po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sałek podkreśla, że decyzje unijnych instytucji są dalekie od podejścia naukowego. Trzeba jasno wyartykułować:

„Dziś w Puszczy musi zapanować rozsądek i musi wygrać nauka”

Mariusz Agiejczyk o nadleśnictwie Hajnówka, gdzie znajduje się znaczna część Puszczy Białowieskiej.


Od 2012 r. zmniejszono limity cięć drzew w tym miejscu. „Niestety zaczęła się ta gradacja. Nie mieliśmy środków prawnych, aby je opanować […] Kornik drukarz zaczął wówczas się rozprzestrzeniać w sposób niekontrolowany” – mówi. Nasz gość podkreśla, że prof. Jan Szyszko, były minister środowiska w czasach rządów PiS, walczył o ratowanie Puszczy Białowieskiej.

Mieczysław Gmiter: W Puszczy Białowieskiej zalegają ponad dwa miliony różnego rodzaju drewna.

Mieczysław Gmiter oczekuje, że minister środowiska uporządkuje Puszczę Białowieską, gdzie znajduje się 4,5 mln m3 drewna świerkowego. Sądzi, że ekolodzy coraz bardziej są przerażeni ze skutków swoich postulatów.

Inne

Ostatnio poruszane tematy